Ankara Sesli Chat Odaları

Ankara Sesli Chat Odaları


 


Sevgili Ankaralı Dostlarımızı Düşünerek Sitemizde Siz Değerli Ankaralı Yurttaşlarımız İçinde Bir Sesli Chat Sesli Sohbet Odası Açtık. Sizlerden Ricamız Bizlerle Birlikte Olup O Ankara’nın Güzel Sohbetlerini ve Şarkılarını Hep Beraberce Dinlemek. Saygılarımızla… 


 


Sizlere Bu Sayfamızda Güzelim Başkentimiz Ankara’mız Hakkında Birazda Genel ve Tarihi Bilgiler vermek İstedik.


 


Ankara Hakkında Genel Bilgiler


 Orta Anadolu'nun kalbinde, Türkiye Devletine başkentlik yapan Ankara, yeni kurulmuş cumhuriyetin yeni hükümetine ev sahipliği yapma görevine cumhuriyetin kurucusu Atatürk tarafından layık görülmüştür.

Ankara ve çevresinin tarihi Bronz çağındaki Hatti  Uygarlığına kadar gider. İsa'dan önce ikinci bin yılda Hititler bölgenin hakimi durumuna gelmiş ve onları sırası ile Frigyalılar, Lidyalılar ve Persler izlemiştir. İsa'dan önce üçüncü yüzyılda, bir Kelt ırkı olan Galatlar Ankara'yı başkent yapmıştır.

İlin tarihteki ismi "Ankara”dır. Galatlar Ankara'yı ilk defa başkent olarak kullanmışlardır. Hitit döneminin küçük bir şehri olduğu bilinmekle birlikte, bu yörede bu döneme ait herhangi bir eser bulunmamıştır. Frig çağından sonra şehir  sırasıyla Pers, Büyük İskender, Galat dönemlerini yaşamıştır. M.Ö. 25 yılında İmparator Augustus şehri Galatia krallığıyla beraber Roma imparatorluğuna bağlamıştır.

VII. ve VIII. yüzyıllarda İslamiyet’in doğuşuyla birlikte şehir Pers ve   Arap akımlarına  maruz kalmıştır.871–893 tarihleri arasında birkaç kez el değiştirir. 1127'de şehir kesin olarak Türk hakimiyetine girer ve adı "Engüriye" olur. 1402'de Yıldırım Bayazid ve Timurlenk arasındaki Ankara Savaşında şehir kısa bir süre  Moğol hakimiyetinde  kalır. Ancak 1414'de kesin olarak Osmanlı hakimiyetine girer.

Kurtuluş savaşı sırasında 1920'de Ankara merkez üs olarak seçilir ve 1923'te Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından coğrafi, stratejik, siyasi ve Kurtuluş  Savaşındaki merkez üs özellikleri nedeniyle başkent ilan edilir. O günlerde Avrupa'dan şehir mimarları getirilerek bugünkü modern Ankara'nın temelleri atılır.

 


Ankara İli Nesi İle Ünlüdür


 


Ankara Kalesi, Anıtkabir, Tiftik Keçisi ( Ankara Keçisi ) , Hacı Bayram Veli Türbesi, August Tapınağı, Roma Hamamı, Gordion ( Frigyanın Başkenti ) , Atakule, Karum İş Merkezi, Kızılcıhamam – Ayaş Kaplıcıları, Beypazarı Evleri Ankara İlimizin Önde Gelen Bilindik Yerleridir.

 • Digg
 • Del.icio.us
 • StumbleUpon
 • Reddit
 • Twitter
 • RSS

1 Response to "Ankara Sesli Chat Odaları"

 1. Memati_kv_06 says:
  12 Temmuz 2009 17:04

  Yorumunuzu Girin

Yorum Gönder

Copyright 2010 konyaguzeli
mp3 designed by Cebrail Alemdar
Converted by sicaksohbet
Powered by Adult hikaye