Sigara nerede içilemeyecek

Selam Arkadaşlar. Şayet Sizde Sigara Tiryakisiyseniz ve Sigara İçmeden Duramıyorsanız Bu Yazımızı Çok Dikkatli Bir Şekilde Okuyun. Çünki Yapılan Yeni Değişiklilerle Artık İstediğimiz Her Yerde Sigara İçemiyeceğiz ve İçtiğimiz Taktirde Para Cezası İle Karşı Karşıya Kalacağız.


19 Temmuz’dan itibaren eğlence mekanlarında sigara içen kişilere, 69, işletmelere ise 5 bin 600 liraya kadar para cezası verilecek. Peki yasada belirtilen "kapalı alan" ile ne ifade ediliyor, yasa hangi mekanları kapsıyor?


 


4207 sayılı Tütün ve Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine İlişkin Yasa'da yapılan değişiklikle kamu hizmet binalarının kapalı alanları, koridorları dahil her türlü eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sosyal, kültürel ve spor amaçlı özel hukuk kişilerine ait binalar, taksi hizmeti verenler dahil kara, demir, deniz ve havayolu toplu taşıma araçları, okul öncesi eğitim kurumları, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dahil ilk ve orta öğrenim kurumları, kültür ve sosyal hizmet binalarındaki tütün yasağı geçen yıl 19 Mayıs'ta yürürlüğe girmişti.


Aynı değişiklikle lokanta, kahvehane, kafeterya ve birahane gibi yerlerdeki tütün yasağının 19 Temmuz’da başlaması öngörülmüştü.


Buna göre, bu yerlerde de tütün ve tütün ürünlerinin tüketimi tamamen yasak olacak.


Yalnız sigara içenlere hizmet verecek bar, restoran, kafe gibi yerler açılamayacak, bu yerlerde sigara içmek isteyenler için özel bölümler oluşturulamayacak.


19 Temmuz’dan itibaren yasanın kapsamına giren bu yerlerde tütün ve tütün mamulleri kullananlara Kabahatler Kanunu'nun 39. maddesi gereği en yakın kolluk birimi yetkililerince 69 TL para cezası kesilecek.


Yasakların uygulanması ve tedbirlerin alınması ile ilgili yükümlülüklerini yerine getirmeyen işletme sorumluları da işletme izni veren kurum tarafından yazılı olarak uyarılacak.


Uyarıya rağmen verilen sürede yükümlülüklerini yerine getirmeyenler, belediye sınırları içinde belediye encümeni, belediye sınırları dışında mahalli mülki amir tarafından 560 TL'den 5 bin 600 TL'ye kadar idari para cezası ile cezalandırılacak.KAPALI ALAN NERELERİ KAPSIYOR?
Sabit veya seyyar (çadır, güneşlik gibi) bir tavanı veya çatısı olan, kapıları, pencereleri ve giriş yolları dışında bütün yan yüzeyleri geçici veya kalıcı olarak tamamen kapatılmış bulunan yerler "kapalı alan" tanımlamasına giriyor.

Tütün ürünü tüketilebilecek yerler ise şöyle belirtiliyor:


1- Kahvehane, lokaller, eğlence hizmeti verilen işletmeler, lokantalar ile kamu ve özele ait tüm binaların "açık alanları ve üzerinde tente veya çadır bulunmayan bahçeleri


2- Yaşlı bakım evi, ruh ve sinir hastanelerinde yatarak tedavi görülen birimler, Ceza İnfaz kurumları, uzun yol denizyolu araçlarının güvertelerinin yüzde 10'luk kısımı...


3- Spor, kültür, sanat ve eğlence faaliyetlerinin yapıldığı açık hava tesislerinin yüzde 50'lik kısmında sigara içilebilecek.


 

 • Digg
 • Del.icio.us
 • StumbleUpon
 • Reddit
 • Twitter
 • RSS

1 Response to "Sigara nerede içilemeyecek"

 1. ASPAVA says:
  19 Temmuz 2009 18:05

  eger kahvede serbestse sorun yok

Yorum Gönder

Copyright 2010 konyaguzeli
mp3 designed by Cebrail Alemdar
Converted by sicaksohbet
Powered by Adult hikaye